zamknij
...

Pieczone polędwiczki wieprzowe z plasterkami jabłka i sosem pomarańczowym

Pieczone polędwiczki wieprzowe z plasterkami jabłka i sosem pomarańczowym

Składniki

  • 75 dag polędwiczek wieprzowych
  • 6 dag plasterków jabłka
  • sól
  • pieprz
  • tymianek
  • 1 łyżka olej do smażenia
  • włoszczyzna: pół marchewki, plaster selera i kalarepy, ¼ cebuli (do przygotowania sosu)

Przygotowanie

1 Polędwiczkę nadziać plasterkami jabłka i przyprawić. Następnie ułożyć na lekko natłuszczonej, podgrzanej patelni i szybko obsmażyć na płycie indukcyjnej Gorenje.
2 Dzięki temu mięso zachowa podczas późniejszego gotowania naturalny smak.
3 Obsmażone mięso przełożyć na ruszt i wstawić do piekarnika parowego Gorenje. Podczas pieczenia na ruszcie mięsa nie trzeba obracać, dzięki czemu unikamy nieustannego otwierania drzwi piekarnika, co pozwala dodatkowo zaoszczędzić energię elektryczną i szybciej przygotować potrawę. Warzywa wrzucić do brytfanny i nalać do środka wody na grubość palca. Brytfannę wstawić do piekarnika i umieścić pod rusztem. Z warzyw i soku spływającego z mięsa do brytfanny powstanie smaczny sos.
4 Aby łatwiej kontrolować pieczenie, w środek wybranego kawałka mięsa wbijamy termosondę, która umożliwia dokładne zaprogramowanie temperatury mięsa. Sonda sygnalizuje również, że mięso osiągnęło żądaną temperaturę, a tym samymi potrawa jest gotowa.

Potrawy można przygotowywać w niższej temperaturze : około 80 – 90 °C. W takim przypadku sondę należy nastawić na nieco niższą temperaturę – około 67 °C. Niska temperatura sprawia, że potrawy uzyskują miękkość, a jednocześnie zachowują soczystość i nie ulegają rozgotowaniu.

Wstępne nagrzewanie: 100 °C
Niższa temperatura: 80 - 90 °C
Sonda: 62 °C
5 Gdy mięso jest gotowe, sos z brytfanny przelać do rondla.
6 Na płycie indukcyjnej zagotować sos i zagęścić mąką ziemniaczaną. Dodać sok z jednej pomarańczy i 2 łyżki słodkiej śmietanki, która złagodzi ewentualną goryczkę soku pomarańczowego.
7 Sos można ewentualnie zaostrzyć, np. dodając chili i szczyptę cukru. Sos należy podgrzać nie dopuszczając do zagotowania.
Jako nadzienia można użyć suszonych śliwek, moreli, fig lub innych owoców o wyraziście słodkim smaku. Zamiast owoców można też użyć dowolnego gatunku mięsa.

Mięso przed pokrojeniem odstawić, aby ostygło. Dzięki temu zachowa bardziej soczysty smak. Bezpośrednio przed podaniem na stół mięso wstawić jeszcze raz do piekarnika parowego nagrzanego do temperatury 90 °C i podgrzewać przez 4 minuty.