zamknij
...

Archiwum

Środa, 18. Maj 2016

EBI przekazuje 50 milionów euro Gorenje na opracowanie nowej generacji urządzeń gospodarstwa domowego.

EBI przekazuje 50 milionów euro Gorenje na opracowanie nowej generacji urządzeń gospodarstwa domowego.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał kredyt w wysokości 50 mln. EUR na Gorenje Gospodinjski aparati D.D.  Jest to jeden z wiodących europejskich producentów domowych urządzeń elektrycznych. Pożyczka EBI przyznana jest na 7 lat i będzie finansować 4 lata badań i rozwoju. Program ma na celu wzmocnienie innowacyjności Gorenje poprzez rozwój nowych urządzeń gospodarstwa domowego oraz modernizację istniejącego asortymentu.

Jest to pierwsza transakcja w Słowenii wspierana przez "InnovFin - EU Finance dla innowatorów’ InnovFin dużych projektów ", przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej w ramach Horyzont 2020 Instrumenty Finansowe.

Wiceprezes EBI László Baranyay, odpowiedzialny za działania Banku w krajach Europy Środkowej powiedział: "Kredyt EBI przyczyni się bardzo do wzmocnienia konkurencyjności gospodarki europejskiej, poprzez wspieranie działań RDI Gorenje w produkcji innowacyjnych oraz przyjaznych dla środowiska urządzeń elektrycznych w różnych państwach członkowskich UE ".

Franjo Bobinac, Prezes i CEO Grupy Gorenje, stwierdził: "Nasz strategiczny plan na lata 2016-2020 można podsumować hasłem: Grupa Gorenje Rośnie Globalnie. Jej siłą napędową jest rozwój innowacyjnych produktów i marek premium. Przewidujemy podwojenie udziału tych marek w sprzedaży i zwiększenie do 30 procent całkowitej sprzedaży Grupy do 2020 roku. Odbieramy kredyt EBI jako wyraz zaufania i poparcia dla realizacji naszych ambitnych celów strategicznych i dalszego rozwoju Grupy Gorenje ".

Carlos Moedas, komisarz ds. Badań, Nauki i Innowacji, powiedział: "To pożyczka InnovFin pomoże Gorenje rozwijać produkcję urządzeń, które będą przyjazne środowisku naturalnemu. Będą one zużywały mniej energii elektrycznej i wody, a po zakończeniu pracy, materiały z których są wykonane, będą nadawały się do ponownego wykorzystania. Jest to doskonały przykład na to, jak Horizon 2020 stymuluje rozwój europejskiej konkurencyjności i wzrost gospodarczy poprzez wspieranie tradycyjnych gałęzi przemysłu i inwestowanie w badania. "

Fundusze EBI będą wspierać rozwój nowych i bardziej ekologicznych urządzeń, które zużywają mniej energii elektrycznej. Należy przy tym zastosować większy udział materiałów pochodzących z recyklingu. To spowoduje pozytywne oddziaływanie na środowisko, zgodnie z polityką EBI w zakresie działań na rzecz klimatu. Działania RDI będą prowadzone głównie w Centrum Badań i Rozwoju w siedzibie Gorenje Velenje w  Słowenii, ale także w innych miejscach, R & D firmy w Holandii, Szwecji i Czechach.


Informacje uzupełniające

Europejski Bank Inwestycyjny ( EBI) jest instytucją kredytów długoterminowych Unii Europejskiej dla państw członkowskich. Finansowanie to dostępne jest dla inwestycji długoterminowych przyczyniających się do osiągnięcia celów strategicznych UE.

Produkty finansowe InnovFin 

Horizon 2020 jest to nowy program badawczy UE na lata: 2014-20. Komisja Europejska i Europejska Grupa Banku Inwestycyjnego ( EBI i EFI) uruchomiły nową generację instrumentów finansowych oraz usług doradczych , aby ułatwić przedsiębiorstwom dostęp do finansowania w innowacyjność . W ciągu najbliższych siedmiu lat " InnovFin - Finanse UE dla innowatorów " będzie oferować szeroką gamę dopasowanych produktów i  udostępni ponad 24 mld EUR wsparcia na finansowanie badań i innowacji (R & I) dla małych , średnich i dużych przedsiębiorstw oraz promotorów infrastruktur badawczych. Oczekuje się, że projekt ten będzie obsługiwać końcowe inwestycje R & I o wartości do 48 mld EUR.