zamknij
...

Archiwum

Wtorek, 9. Kwiecień 2013, Wiedeń

Wystawa Silent Revolutions w Wiedniu

Wystawa współczesnego słoweńskiego wzornictwa Silent Revolutions, która prezentuje m.in. znakomicie zaprojektowane produkty Gorenje (HomeCHEF, płytę indukcyjną IQcook induction technology, pralkę SensoCare) objechała już wiele europejskich miast. Teraz zawitała do Wiednia, gdzie była wystawiona w Museum Quarter, designforumWIEN  w dniach od 21marca do 28 kwietnia 2013 roku.

Podczas uroczystego wernisażu wystawy głos zabrali: Ambasador Słowenii w Austrii - Aleksander Geržina, Wiceprezes Austriackiej Izby Gospodarczej - Richard Schenz, Dyrektor lublańskiego Muzeum Architektury i Wzornictwa - Matevž Čelik oraz Prezes Zarządu  designforumWIEN - Alexander Szadeczky.

Wystawa »Silent Revolutions« pokazuje obraz Słowenii jako państwa o wyjątkowym dorobku w dziedzinie wzornictwa, które jednak w szerszym, międzynarodowym kontekście nie zdobyło dotychczas (jeszcze) statusu liczącego się i wpływowego ośrodka. Swego rodzaju "cisza" panująca wokół słoweńskiego designu dała impuls inicjatywie stworzenia wystawy, której koncepcję oparto na dialogu szerokiego spectrum wybranych produktów reprezentujących współczesne wzornictwo słoweńskie oraz pięciu kultowych produktów zaliczanych do klasyki słoweńskiego designu. Drugi aspekt wystawy, podkreślony w tytule słowem "rewolucja", zwraca uwagę na fakt, że szereg prezentowanych produktów wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami na miarę rewolucji wyznaczającej całkowicie nowe standardy. Do takich z całą pewnością  należą wybrane innowacje rodem z Gorenje, które zrodziły się w rezultacie własnych prac badawczo-rozwojowych oraz designerskich poszukiwań projektantów z Gorenje Design Studio.

Wystawę w Wiedniu zorganizowało Słoweńskie Centrum Kultury i Informacji SKICA, które przy tej okazji wydało również okolicznościową publikację pt. »Wzornictwo w Słowenii. No design is an island.«, która została poświęcona bezpośrednim związkom Słowenii i Austrii.

Wystawa pokazana została po raz pierwszy we wrześniu 2011 roku podczas London Design Festival w Londynie. Później była jeszcze prezentowana w ramach Dutch Design Week w Eindhoven w Holandii i Triennale di Milano w Mediolanie,  podczas Słoweńskiego Forum Innowacji w Lublanie, w Belgradzie (BDW),  Mariborze (EPK) oraz w ramach Tygodnia Wzornictwa w Helsinkach.