zamknij
...

Archiwum

Środa, 4. Lipiec 2012, Velenje

Wystawa wzornictwa Gorenje w Galerii Velenje

Wystawa wzornictwa Gorenje w Galerii Velenje

»Gorenje z wizją« w ramach projektu ESK

W Galerii Velenje dostępna jest wystawa prezentująca rozwój wzornictwa Gorenje. Wystawa »Gorenje z wizją« powstała w wyniku współpracy pomiędzy Gorenje i Galerią Velenje oraz jako część sieciowego projektu »Uff, przemysł« zrealizowanego przez instytucję Maribor 2012 – Europejska Stolica Kultury. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 22 września.

Gorenje wstąpiło na drogę profesjonalnego projektowania w 1963 roku - zaledwie 5 lat po uruchomieniu produkcji sprzętu gospodarstwa domowego. Początek profesjonalnego projektowania zbiega się w czasie z  rozpoczęciem działalności eksportowej. Wtedy w zakładzie zaczęła narastać świadomość, że sprzedaż na rynki zagraniczne i walka z konkurencją wymaga również starannie zaprojektowanych produktów. Do dnia dzisiejszego wzornictwo Gorenje przeszło trzy fazy rozwoju, które zostały przejrzyście pokazane na wystawie: od początkowego projektowania produktów, kiedy to Gorenje głównie naśladowało panujące kierunki, poprzez fazę projektowania funkcji w latach dziewięćdziesiątych, kiedy Gorenje wkroczyło na ścieżkę inicjowania trendów, aż do fazy projektowania samego doświadczenia korzystania z urządzeń, kiedy Gorenje dzięki swoim (inteligentnym) urządzeniom zaczyna dyktować trendy.

Wystawa »Gorenje z wizją«, którą przygotowała kustosz Barbara Predan, stanowi część sieciowego  projektu »Uff, przemysł« realizowanego przez instytucję kultury Maribor 2012 – Europejska Stolica Kultury. Obejmuje on sześć oddzielnych, lecz powiązanych tematycznie wystaw, które prezentują rozwój sześciu zakładów przemysłowych po drugiej wojnie światowej. Są to zakłady przemysłowe ze stolicy kultury oraz miast partnerskich i okolicy: oprócz Gorenje  są to Zakłady Pojazdów Silnikowych z Novego mesta, Mura, Talum, Huta Ravne i Fabryka Zlatorog Maribor.

Dyrektor Generalna instytucji Maribor 2012 – Europejska Stolica Kultury dr Suzana Žilič Fišer, która razem z Franjo Bobincem dokonała otwarcia wystawy, tak powiedziała o włączeniu  Gorenje do projektu ESK: »Było dla nas  absolutnie oczywiste, że Gorenje, które w niezwykle silny sposób odcisnęło swe piętno w przestrzeni Słowenii, ale też i za granicą, stanie się częścią tego największego europejskiego projektu kulturalnego.  Cieszymy się, że udało nam się w ten sposób połączyć dwie dziedziny: gospodarkę i sztukę.«