zamknij
...

Archiwum

Poniedziałek, 14. Listopad 2011

Do świata designu na pieczenie ciastek

Do świata designu na pieczenie ciastek

Wystawa Kreowanie Republiki w Muzeum Architektury i Wzornictwa (MAW) na zamku Fužine w Lublanie, prezentująca największe osiągnięcia słoweńskiej architektury, wzornictwa i fotografii w latach 1991–2011, będzie dostępna dla zwiedzających jeszcze do 20 listopada 2011r. Wśród prezentowanych na wystawie wzorów produktów o przełomowym znaczeniu dla słoweńskiego wzornictwa ostatnich dwudziestu lat można również zobaczyć pralkę Gorenje Simple&Logical, która w ramach Miesiąca Designu została 14 października br. uhonorowana przez jury nagrodą Słoweński Design Wszech Czasów i weszła do panteonu kultowych produktów słoweńskiego wzornictwa.

W niedzielę 6 listopada 2011r. pod patronatem Gorenje odbyły się w MAW kolejne warsztaty dla dzieci, będące kontynuacją projektu rozpoczętego podczas wernisażu wystawy  w dniu 23 października 2011 r., w ramach którego dzieci tworzyły ceramiczne foremki do wypieku ciastek. Tym razem wykonane przez siebie i wypróbowane podczas pieczenia ciastek w piekarniku Simplicity foremki dzieci będą mogły zabrać do domu. Pieczenie ciastek będzie się odbywać pod okiem Jerneji Zlatar, cukierniczki z Gorenje Hotelarstwo (Gorenje Gostinstvo) – spółki, która objęła tym razem patronat nad warsztatami. Towarzyszyła jej rzeźbiarka i projektantka Nives Kraševec z Gorenje Design Studio. Pieczenie ciastek odbywało się również poza warsztatami. W tym samym można było również zwiedzać wystawę w towarzystwie architekta Miloša Florjančiča i grafika Boštjana Botasa Kenda.

Migawki z wydarzenia Kreowanie Republiki Oczami Gorenje

Podczas otwarcia wystawy Kreowanie Republiki w dniu 23 października br. w Muzeum Architektury i Wzornictwa na zamku Fužine w Lublanie odbyło się szereg wydarzeń towarzyszących. Wieloletni główny projektant Gorenje Janez Smerdelj wygłosił wykład na temat wzornictwa Gorenje, projektant wzorów użytkowych Borut Keržič oprowadzał gości po wystawie, a rzeźbiarka i projektantka Nives Kraševec z Gorenje Design Studio poprowadziła dla dzieci warsztaty wypalania ceramicznych foremek do ciastek.