zamknij
...

Archiwum

Czwartek, 17. Listopad 2011

Mariborscy uczniowie zebrali 291 ton zużytego sprzętu

Mariborscy uczniowie zebrali 291 ton zużytego sprzętu
W dniach od 3 do 28 października 2011 r. firmy Gorenje Surovina i Zeos zorganizowały wspólnie akcję oświatową zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego  pod hasłem »Bez zrzędzenia - do Gorenje Surovina oddaj stare urządzenia!« Podczas akcji, do udziału w której zaproszono szkoły podstawowe i mieszkańców z Mariboru i okolicy, uczniowie 41 szkół podstawowych zebrali 291 ton zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, a także baterii i świetlówek. Za każde dostarczone urządzenie szkoły podstawowe otrzymywały określoną liczbę punktów. Pod względem ilości zdobytych punktów zwyciężyła Szkoła Podstawowa im. Gustava Šiliha w Mariborze. Nagrodą dla zwycięzców jest noworoczny koncert wybranego krajowego zespołu muzycznego. Specjalne wyróżnienie zdobyła Szkoła Podstawowa Duplek, która zebrała największą ilość zużytego sprzętu. 

Zebrali tyle, ile cała Słowenia zbiera w ciągu 14 dni

Uczniowie z okręgu mariborskiego zebrali w ciągu miesiąca tyle zużytego sprzętu, ile zazwyczaj zbierane jest w ciągu 14 dni na terenie całej Słowenii w ramach ogólnokrajowego programu zbierania i recyclingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego Zeos. Podczas akcji, której zasadniczym celem było propagowanie wśród najmłodszych wiedzy na temat prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz uświadomienie znaczenia takich działań z punktu widzenia ochrony środowiska oraz racjonalnego wykorzystania naturalnych zasobów surowców, zebrano najwięcej baterii, drobnych urządzeń AGD oraz świetlówek.

1650 sztuk dużych urządzeń gospodarstwa domowego, które mariborscy uczniowie zebrali podczas akcji z pomocą rodziców, krewnych i mieszkańców gminy wystarczyłoby, że zapełnić 22 boiska do siatkówki. 4000 telewizorów i monitorów komputerowych  zapełniłoby 2 boiska do piłki ręcznej, a prawie 500 tys. zużytych baterii ułożonych jedna obok drugiej wystarczyłoby, aby przykryć połowę wybrzeża Słowenii.

Jure Fišer, dyrektor zakładu Gorenje Surovina: »Sukces akcji zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Razem udało nam się zebrać prawie 300 ton różnego rodzaju odpadów. Jest to prawie tyle, ile zakład Gorenje Surovina  zbiera łącznie w ciągu miesiąca za pośrednictwem swoich 20 oddziałów. Wśród zebranych odpadów znalazło się ponad 500 tys. sztuk zużytych baterii, 1650 sztuk dużych i 12 tys. sztuk małych urządzeń AGD oraz 20 tys. sztuk drobnego sprzętu, jak telefony, odtwarzacze, suszarki do włosów itp. W ten sposób uczniowie i pozostali mieszkańcy gminy przyczynili się do tego, że zużyte urządzenia będziemy mogli właściwie zutylizować i przetworzyć na surowce wtórne.«

Emil Šehić, dyrektor spółki Zeos: » Stan zużytego sprzętu zebranego we współpracy ze szkołami podstawowymi pozwala na wysoki stopień ich  utylizacji i recyclingu, a co najważniejsze, z urządzeń tych nie usunięto elementów zawierających metale ciężkie i inne substancje szkodliwe dla człowieka i środowiska.  Około 80-90 procent zebranego sprzętu można dzięki odpowiednim procesom przetwórczym użyć do produkcji nowych produktów, co pozwala oszczędzać mocno ograniczone  naturalne zasoby surowców. Istotny jest również fakt, że tego rodzaju działalność pozwala otwierać nowe miejsca pracy. Zeos już w 2009 roku osiągnął i przekroczył limit zebranego zużytego sprzętu elektrycznego i elektrycznego przypadający na jednego mieszkańca, który wynosi 4 kg. W Unii Europejskiej  trwają już jednak prace nad przyjęciem nowej dyrektywy, która ma wprowadzić 2-4 wyższy limit zebranych  odpadów przypadający na jednego mieszkańca, co oznacza, że będzie należało włożyć więcej wysiłku w akcje uświadamiania mieszkańców.«