zamknij
...

Archiwum

Czwartek, 20. Październik 2011, Ljubljana / Velenje

Gorenje laureatem dwóch Słoweńskich Nagród za Design 2011

Gorenje laureatem dwóch Słoweńskich Nagród za Design 2011

Podczas tradycyjnego jesiennego Miesiąca Designu, odbywającego się w tym roku między 13 października a 13 listopada, pralka Simple&Logical została wybrana kultowym produktem słoweńskiego designu. Nagroda Słoweński Design Wszech Czasów powędrowała do profesora Janeza Smerdelja, wieloletniego czołowego projektanta Gorenje i pomysłodawcy pralki, którą zaprojektował w 1995 roku  wspólnie z Tone Holobarem. Nagrodę otrzymał również interfejs sterowania dla urządzeń gospodarstwa domowego Gorenje. Honorowe wyróżnienie jury w kategorii "Design 2011" otrzymali  jego twórcy Matevž Popič, Lidija Pritržnik i Borut Keržič z Gorenje Design Studio.

W ramach Miesiąca Designu projektantom przyznawane są doroczne Słoweńskie Nagrody za Design w czterech kategorijah – Design Roku, Wnętrze Roku, Projekt Wszech Czasów i Projekt Przyszłości. Miejsce wśród najwybitniejszych projektantów nagrodzonych w kategorii Projekt Wszech Czasów za produkty, które oparły się upływowi czasu i wykazały ponadczasową wartość, przypadło prof. Janezowi Smerdeljowi, długoletniemu pierwszemu projektantowi i kierownikowi działu wzornictwa Gorenje za projekt pralki  Simple&Logical zrealizowany we współpracy z Antonem Holobarem z Gorenje Design Studio.  Pralka Simple&Logical, której powstaniu przyświecała filozofia łatwej obsługi okazała się produktem o przełomowym znaczeniu dla projektowania urządzeń gospodarstwa domowego nie tylko w Gorenje, ale w całej branży.

Projekt Simple&Logical zaczęto realizować w  Gorenje w 1995 roku. Cechą wyróżniającą urządzenia jest łatwa obsługa, za którą stoi zastosowane po raz pierwszy na świecie rewolucyjne sterowanie dotykowe. Pralka wyposażona jest w panel sterowania w postaci klawiatury z wypukłymi symbolami, które zaprojektowano z myślą o ułatwieniu obsługi osobom niewidomym i niedowidzącym. Na panelu sterowania czterema symbolami oznaczono programy prania w zależności od typu i stopnia zabrudzenia bielizny.

Simple&Logical to urządzenie, które w pierwszych latach niepodległości Słowenii wprowadziło do Gorenje nowy styl myślenia nastawiony na najwyższej jakości design i zaawansowaną technologię. Kiedy pralka została w 1996 roku zaprezentowana na rynkach, jej innowacyjne sterowanie dotykowe wyznaczyło nowy kierunek w dziedzinie sterowania i projektowania urządzeń gospodarstwa domowego, a Gorenje z dnia na dzień przeistoczyło się z naśladowcy w kreatora trendów. Nowoczesna stylistyka, wyrażona kształtem umieszczonego na górnej powierzchni  pralki modułu sterowania oraz elegancja całkowicie zintegrowanych drzwiczek na przedniej ścianie urządzenia sprawiły, że pralka Simple&Logical została szybko okrzyknięta kultowym, designerskim produktem Gorenje.

Nagroda Słoweński Design Wszech Czasów wprowadziła pralkę Simple&Logical do panteonu kultowych produktów słoweńskiego wzornictwa.

Janez Smerdelj, długoletni czołowy projektant Gorenje i  profesor w Akademii Sztuk Pięknych w Lublanie odbierając nagrodę powiedział: »Jestem dumny z tej pralki, ponieważ po upływie 15 lat wciąż podpisuję się pod rozwiązaniami, do których doszliśmy wtedy wspólnie  z kolegą Tone Holobarem. To prawda, że w przypadku urządzeń elektrycznych pojęcie ponadczasowości ma inny wymiar. Rozwój nowych technologii i materiałów przynosi coraz to nowsze rozwiązania techniczne. Pralka Simple&logical ze swoimi przyjaznymi dla użytkownika rozwiązaniami prezentuje taki sposób podejścia do projektowania, który tworzy w rezultacie ponadczasową wartość na poziomie inspiracji. Rozwiązania zastosowane w tej pralce stały się również inspiracją dla nowej linii urządzeń gospodarstwa domowego  Gorenje Simplicity.«

W kategorii Design Roku 2011 honorowe wyróżnienie jury otrzymał interfejs sterowania urządzeń gospodarstwa domowego Gorenje. Nagrodę za projekt otrzymali projektanci  Matevž Popič, Lidija Pritržnik i Borut Keržič z Gorenje Design Studio. Projektując interfejs dla piekarnika i pralki autorzy projektu przetworzyli skomplikowaną technologię (touch slider) w logiczne i przyjazne dla użytkownika sterowanie dotykowe.

Lidija Pritržnik, dyrektor kreatywna odpowiedzialna za projekty Grupy Gorenje: »Cieszymy się, że tak znakomite fachowe gremia dostrzegły w naszych rozwiązaniach wzorniczych wyróżniającą się jakość. Jest to tym ważniejsze, że w tak wymagającej i nasyconej branży, jaką jest biała technika, każdy wyraz uznania dla wzornictwa i innowacyjności jest wielkim osiągnięciem. Chcielibyśmy, aby nagrodzony produkt został dostrzeżony nie tylko przez ekspertów, ale aby również jak najszybciej znalazł swoje miejsce w domach konsumentów.  sukces.«

Wśród nominowanych do nagrody "Design Roku 2011" znalazło się również urządzenie Innbox, zaprojektowane przez Davida Cugelja we współpracy z  Mihą Črtaličem z Gorenje Design Studio na zamówienie Iskratel. Urządzenie Innbox zdobyło również w tym roku nagrodę red dot design award.

Miesiąc Designu to wydarzenie, podczas którego najlepsi projektanci i przedsiębiorstwa oferujące najciekawsze i najbardziej innowacyjne strategie wzornicze mają możliwość, aby zaprezentować się przed fachowymi  gremiami i szerszą publicznością. Jest to również  okazja do prezentacji osiągnięć słoweńskiego wzornictwa. Wydarzeniu towarzyszy konferencja, wykłady znanych projektantów z całego świata, biennale oraz szereg innych imprez. Zwycięzcy projektanci nagradzani są Słoweńską Nagrodą za Design przyznawaną w czterech kategoriach: Design Roku - za najlepsze osiągnięcie wzornicze w minionym roku, Wnętrze Roku - za wyjątkowy projekt wnętrza opracowany w minionym roku, Projekt Wszech Czasów - za projekt, który okazał się ponadczasowy oraz  Projekt Przyszłości – nagroda za rozpoznawalne osiągnięcia, przyznawana młodym projektantom i architektom. Każdej edycji Miesiąca Designu przyświeca inny motyw przewodni, który ma na celu zgłębianie roli projektowania w przemyśle kreatywnym, świecie biznesu, w przedsięwzięciach o charakterze kulturalnym i społecznym. Mottem tegorocznego Miesiąca Designu jest Design w Mieście.