zamknij
...

Archiwum

Czwartek, 5. Maj 2011, Velenje

Nagrody Red Dot w kategorii designu dla Gorenje, Atag i Asko

Nagrody Red Dot w kategorii designu dla Gorenje, Atag i Asko

Trzy marki wchodzące w skład Grupy Gorenje znalazły się  w tym roku w gronie laureatów prestiżowej nagrody Red Dot: Gorenje, Atag i Asko. Pierwsza z nich została nagrodzona za moduł sterowania iChef, druga za szklano-ceramiczną płytę do gotowania z linii Magna, zaś ostatnia – za linię zmywarek Classic. W tym roku nagrodę Red Dot zdobyło również należące do Gorenje studio projektowe Gorenje Design Studio za projekt terminalu klienckiego CPE z dostępem optycznym, zrealizowany na zamówienie zewnętrznego zleceniodawcy.

Moduł sterowania Gorenje iChef zachwycił jury konkursowe przemyślanym rozwiązaniem detali. Lidija Pritržnik, dyrektor kreatywny Gorenje: "Prosta, intuicyjna obsługa piekarnika była kluczowym założeniem, jakim kierowano się podczas projektowania modułu. Ostatecznie udało się przełożyć język skomplikowanej technologii na produkt do tego stopnia przyjazny dla użytkownika, że  równie dobrze mogą z niego korzystać tak osoby z  niewielkim doświadczeniem kucharskim, jak i  ci, którzy aspirują do mistrzostwa."

Niezależne międzynarodowe jury przyznało również nagrodę Red Dot dla szklano-ceramicznej płyty gazowej do gotowania o szerokości 111 cm z linii Magna marki Atag za doskonałą jakość i innowacyjny design. Vincent Hofstee, menedżer ds. produktu i designu marki Atag: "Ergonomicznie zaprojektowana płyta z palnikami umieszczonymi w rzędzie jeden obok drugiego sprawia, że podczas gotowania nie trzeba już sięgać ręką ponad gorącymi naczyniami i patelniami. Aby zapewnić łatwiejsze i efektywniejsze gotowanie, płyta została wyposażona w elektroniczny programator, który pozwala zaprogramować żądaną temperaturę i czas gotowania. Po upływie nastawionego czasu gotowania palniki wyłączają się samoczynnie."

Nagroda przypadła także trzem zmywarkom marki Asko z linii Classic w kolorze białym, czarnym oraz ze stali nierdzewnej, które reprezentują doskonałe połączenie formy i funkcjonalności. "Inteligentny projekt pozwolił nam zastąpić konwencjonalny plastikowy panel interfejsem użytkownika umieszczonym bezpośrednio na froncie ze stali", wyjaśnia Tobias Strålman, menedżer designu w firmie Asko: " Minimalistyczny charakter frontu mocno  akcentuje obecność interfejsu jako elementu kluczowego dla komunikacji pomiędzy użytkownikiem i  urządzeniem. Okrągłe, dotykowe interfejsy są równie nieskomplikowane z wyglądu, co proste w obsłudze: lewa tarcza służy do wyboru programu, prawa natomiast do programowania czasu."

Nagrody Red Dot, zaliczane do najbardziej prestiżowych międzynarodowych nagród w świecie designu,  zostały po raz pierwszy przyznane w 1955 roku. Swoją pierwszą nagrodę Red Dot Gorenje otrzymało w 2005 roku za design pralki i suszarki Premium Touch. O tegoroczną nagrodę Red Dot w kategorii designu produktowego ubiegały się 4433 produkty zgłoszone przez  blisko 1700 firm  z 60 krajów. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 4 lipca w Essen, w Niemczech. Oprócz wymienionych wcześniej nagród, nagrodę Red Dot otrzymało w tym roku również Gorenje Design Studio  za projekt terminalu klienckiego CPE z dostępem optycznym, który został zrealizowany na zamówienie zewnętrznego zleceniodawcy.