zamknij
...

Archiwum

Poniedziałek, 28. Marzec 2011, Velenje/Essen

Gorenje laureatem nagrody red dot za moduł sterujący iChef

Gorenje laureatem nagrody red dot za moduł sterujący iChef

Gorenje zostało laureatem honorowego  wyróżnienia za innowacyjny moduł sterujący piekarników iChef w prestiżowym międzynarodowym konkursie red dot. iChef przekonał jury konkursowe starannie przemyślanymi rozwiązaniami detali. Nagrodzony elektroniczny moduł sterujący z dużym, kolorowym wyświetlaczem jest najdoskonalszym ze stworzonych dotychczas systemów dotykowego sterowania piekarników i stanowi istotny krok naprzód w rozwoju sterowania urządzeń gospodarstwa domowego. Mamy tu bowiem do czynienia ze skomplikowaną innowacją, przełożoną na język prostej obsługi i ubraną w atrakcyjną formę.

Zaprezentowany po raz pierwszy na styczniowych targach IMM w Kolonii moduł sterujący iChef dostarcza użytkownikowi podczas korzystania z piekarnika podobnych wrażeń, jak ulubione  gadżety elektroniczne. Dotykając kolorowego wyświetlacza użytkownik wchodzi do głównego menu, gdzie przy pomocy logicznie następujących po sobie dotknięć kolorowych zdjęć i ikon dokonuje wyboru spośród dostępnych programów i funkcji pieczenia. Piekarniki wyposażone w moduł sterujący iChef Gorenje planuje wprowadzić na wybrane rynki wiosną bieżącego roku.

Nagrodzony moduł sterujący jest w całości owocem pracy inżynierów oraz designerów Gorenje. Twórcy modułu iChef, Matevž Popič i Lidija Pritržnik z Gorenje Design Studio podkreślają, że głównym założeniem, jakim kierowali się podczas pracy nad modułem, było łatwe i intuicyjne korzystanie z piekarnika.

Lidija Pritržnik, dyrektor kreatywna: »Opracowaliśmy koncepcję sterowania odpowiadającą różnym typom użytkowników. Skomplikowaną technologię przekształciliśmy w formę  tak dalece zrozumiałą i przyjazną dla użytkownika, że z piekarnika mogą korzystać zarówno ci, którzy nie mają żadnego bądź niewielkie doświadczenie kucharskie, jak i tacy, którzy pragną osiągać wyżyny sztuki kulinarnej.«  Matevž Popič, designer: »Moduł sterujący iChef umożliwia szybsze podejmowanie decyzji i łatwy wybór potraw. Zaletą jest wygodny dostęp do zawartości. Przepisy kulinarne zostały wzbogacone o teksty objaśniające działanie poszczególnych funkcji, które zastąpiły tradycyjną instrukcję obsługi urządzenia. Szczególny nacisk położono na możliwość łatwej edycji już istniejących przepisów kulinarnych, jak i tworzenia nowych, własnych receptur. Szeroka paleta dostępnych kombinacji kolorystycznych umożliwia personalizację widoku ekranu w zależności od preferencji użytkownika.«

Działanie modułu iChef opiera się na niezwykle wydajnym mikrosterowniku, który funkcjonuje jak samodzielny komputer. Starannie zaprojektowany hardware wspiera rozwinięty przez inżynierów Gorenje szybki i przyjazny dla użytkownika system operacyjny. Andrej Kaiser, inżynier rozwoju i autor oprogramowania nagrodzonego modułu: »Koncepcja sterowania urządzeniami gospodarstwa domowego za pomocą  kolorowego dotykowego wyświetlacza z ruchomym obrazem pojawiła się w Gorenje już w czasie  wprowadzania pierwszych ekranów dotykowych, ale jeszcze kilka lat temu z finansowego i technicznego punktu widzenia wydawała się ona niewykonalna. Dziś udowadniamy, że pod względem rozwoju systemów sterowania urządzeń gospodarstwa domowego znów wyprzedzamy wszystkich w branży.«
 
Oprócz honorowego wyróżnienia red dot za moduł sterujący iChef Gorenje otrzymało w tym roku jeszcze pięć nagród red dot. Niezależne jury nagrodziło szklano-ceramiczną płytę gazową do gotowania z linii Magna marki Atag za najwyższą jakość i innowacyjny design  oraz trzy zmywarki z linii Classic marki Asko, które Gorenje sprzedaje na niektórych rynkach Zachodniej Europy. Nagrodę red dot otrzymało też Gorenje Design Studio i projektujący dla niego designer David Cugelj  za projekt sprzętu telekomunikacyjnego do optycznego dostępu do CPE (na zamówienie Iskratel).

Nagrody red dot zostały po raz pierwszy przyznane w 1955 roku. W świecie designu to jedna z najważniejszych międzynarodowych nagród. W tym roku do rywalizacji o nagrodę red dot w kategorii design produktowy przystąpiło około 1700 firm z 60 krajów, które zgłosiły łącznie 4433 produkty. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 4 lipca w Essen w Niemczech.

Gorenje jest wielokrotnym zdobywcą nagrody.  Po raz pierwszy otrzymało ją w 2005 roku za design pralki i suszarki do bielizny Premium Touch.