zamknij
...

Archiwum

Czwartek, 2. Grudzień 2010, Velenje

Czyste pranie dzięki naprawdę czystej pralce

Samoczyszczący program Gorenje SterilTub

Pranie bielizny w niskich temperaturach, przy użyciu wolnych od fosforanów, łagodnych środków piorących, jest przyjazne dla środowiska, ale ma również pewne wady. W takich warunkach doskonale rozwijają się bakterie, które wraz z pozostałościami środków piorących i brudu osadzają się w bębnie pralki. W rezultacie prawidłowo wyprana i wysuszona bielizna przy pierwszym kontakcie z wilgocią zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach. Powstaje wrażenie, że bielizna nie została dobrze wyprana i rzadko komu przychodzi do głowy, że w rzeczywistości winę za ten stan rzeczy ponoszą bakterie.

Aby wyeliminować opisany wyżej problem, specjaliści z Gorenje opracowali specjalny program samoczyszczący SterilTub, który działa temperaturze 70 oC i dba o pełną higienę wnętrza pralki. Bielizna jest bowiem właściwie pielęgnowana tylko wtedy, gdy wnętrze pralki jest bezwzględnie czyste. Uruchomienie samoczyszczącego programu SterilTub w pralkach Gorenje odbywa się automatycznie po wybraniu programu Bawełna 95 oC bez prania wstępnego lub programu Bawełna 80 oC (model Simplicity) i naciśnięciu na przycisk oznaczony symbolem programu samoczyszczącego.

Program SterilTub przebiega w wysokiej temperaturze i przy pustym bębnie pralki. Czas trwania programu wynosi 1,5 h. W tym czasie wskutek dwukrotnie szybszych obrotów bębna niż podczas zwykłego prania, duża ilość gorącej wody dociera do najbardziej nawet niedostępnych miejsc w bębnie i skutecznie niszczy zagnieżdżone tam bakterie. Dzięki temu twoja bielizna będzie doskonale pielęgnowana nawet wtedy, gdy producent zaleca pranie w niskiej temperaturze, z użyciem łagodnych, przyjaznych dla środowiska środków piorących. I nigdy już nie pojawi się nieprzyjemny zapach!

Jak działa program SterilTub

Pralka wypompowuje najpierw resztki wody i przy pomocy kilku kontrolnych obrotów bębna sprawdza, czy został on całkowicie opróżniony. Jeżeli pralka rozpozna w bębnie obecność bielizny, działanie programu zostanie natychmiast przerwane. Pralka pobiera następnie świeżą wodę i podgrzewa ją do temperatury powyżej 70 oC (80 lub 90oC). Szybsze niż podczas zwykłego prania obroty bębna sprawiają, że woda sięga również do najwyżej położonych miejsc w bębnie, a przy tym jest wciąż podgrzewana, dzięki czemu przez ponad 35 minut osiąga temperaturę wyższą niż 70 oC, co uniemożliwia bakteriom przeżycie. Dla zapewnienia jeszcze lepszego rezultatu można dodać niewielką ilość środka piorącego. Program samoczyszczący należy uruchamiać raz na miesiąc.

Co zrobić, jeżeli twoja pralka nie posiada funkcji SterilTub

Aby zneutralizować nieprzyjemny zapach bielizny można 1-2 razy w miesiącu wyprać bieliznę w temperaturze 95 oC przy załadunku ½ pojemności bębna. Ten zabieg pozwoli wyeliminować bakterie z wnętrza pralki. Jeżeli natomiast twoja pralka liczy już sobie sporo lat, warto się zastanowić nad jej wymianą. Nie tylko ze względu na użyteczną funkcję SterilTub, która umożliwia oszczędne pranie w niskich temperaturach, z użyciem łagodnych środków piorących bez fosforanów. Modele nowszych generacji są znacznie doskonalsze pod względem technicznym oraz posiadają liczne innowacyjne funkcje, które automatycznie optymalizują procesy prania zapewniając odczuwalne oszczędności zużycia wody, energii elektrycznej i czasu.