zamknij
...

Archiwum

Piątek, 8. Październik 2010, Velenje

BIO 22 – Otwarcie Biennale Projektowania Przemysłowego

BIO 22 – Otwarcie Biennale Projektowania Przemysłowego

Ubiegłej nocy w Muzeum Architektury i Wzornictwa na zamku Fužine w Lublanie nastąpiło uroczyste otwarcie XXII Biennale Projektowania Przemysłowego (BIO 22). To wydarzenie jest od lat wspierane przez Gorenje, które od samego początku pojawia się tu również ze swoimi produktami. Tym razem Gorenje zakwalifikowało się na wystawę dzięki linii urządzeń gospodarstwa domowego Gorenje Simplicity. Szczególny charakter tegorocznej wystawie BIO 22 nadał zorganizowany z inicjatywy Gorenje konkurs na projekty inteligentnych gadżetów kuchennych, inspirowanych kierunkiem simplicity.

Możliwość zaprezentowania własnych osiągnięć, innowacji i produktów w kręgach branżowych oraz wśród szerszej publiczności zawsze traktowano w Gorenje jako rzecz niezwykle ważną, a jednocześnie dającą okazję do zapoznania się i skorzystania z wiedzy i doświadczeń innych. Międzynarodowa wystawa BIO, która od ponad 46 lat prezentuje przegląd kierunków we współczesnym projektowaniu, za każdym razem  na nowo pokazuje, jak branża wzornicza klasyfikuje  poszczególne osiągnięcia i filozofie rozwijane przez poszczególnych producentów. Na tegoroczną wystawę zakwalifikowana została linia urządzeń gospodarstwa domowego Gorenje Simplicity Light, która zdobyła w tym roku już dwie prestiżowe nagrody: złotą nagrodę regionalną Izby Gospodarczej Słowenii za innowacyjność oraz nagrodę Plus X Award 2010 za przyjazne sterowanie pralki. Autorami tej linii wzorniczej są Lidija Pritržnik i Matevž Popič z Gorenje Design Studio (GDS).

Spośród zgłoszonych na wystawę 503 obiektów z 34 państw, komisja BIO 22 w oparciu o bardzo surowe kryteria wybrała ostatecznie tylko 132 obiekty z 32 państw, reprezentatywne dla nowoczesnego i innowacyjnego projektowania. Zakwalifikowanie się do tej grupy linii Gorenje Simplicity jest dowodem na to,  że jej nowoczesność i innowacyjność wyrażone poprzez ekskluzywną, minimalistyczną estetykę i odpowiedzialny społecznie design znajdują uznanie również z punktu widzenia sztuki projektowania.

»Najważniejszym źródłem inspiracji podczas tworzenia produktów z linii Gorenje Simplicity byli sami  użytkownicy, którym – kierując się filozofią »simplicity« -  chcieliśmy zaproponować urządzenia charakteryzujące się łatwością obsługi. Idąc tym tropem oferujemy użytkownikowi swego rodzaju odpowiedzialny społecznie design, a jednocześnie pozostawiamy mu  decyzję dotyczącą  wyboru tego, co jest mu rzeczywiście niezbędne – nie dziesiątków funkcji, których prawdopodobnie  nigdy nie będzie używał, lecz łatwej obsługi i niezbędnej funkcjonalności. Sterowanie przy pomocy jednego pokrętła wyróżnia się przemyślanym doborem funkcji i opcji łatwo dostępnych dzięki czytelnym symbolom graficznym. Weźmy na przykład piekarnik:  zamiast dokonywać wyboru spośród różnych kombinacji systemów, temperatury i czasu pieczenia wystarczy wykonać jeden ruch pokrętłem programatora, by wybrać graficzny symbol odpowiadający żądanej potrawie - i piekarnik już piecze!« mówi projektantka linii, Lidija Pritržnik, Dyrektor Kreatywna odpowiedzialna za znaki towarowe Gorenje w Gorenje Design Studio. »Oprócz nagród branżowych przyznanych za wzornictwo najważniejszy jest dla mnie fakt, że urządzenia z linii Gorenje Simplicity zostały znakomicie przyjęte przez użytkowników.«

Kierunek simplicity, który został wprowadzony przez Gorenje w 2009 roku wraz z linią urządzeń Gorenje Simplicity, stanowi odpowiedź na prowadzone w świecie liczne badania, których wyniki już od kilku wskazują na zmiany zachodzące w sposobie życia i tęsknotę za prostszym, lecz pełniejszym życiem. Wiele ludzi na całym świecie świadomie wybiera prostszy styl życia, który uwalnia od konieczności ciągłego decydowania i dokonywania wyborów, a zarazem pozwala czerpać z życia więcej przyjemności. Wielu przy tym uważa, że taka decyzja wpłynęła wprawdzie na pogorszenie jakości ich życia, ale z drugiej strony zyskali dzięki niej więcej czasu na robienie tego, co sprawia im naprawdę radość. Linia Gorenje Simplicity, dzięki najwyższej jakości technologii, która zapewnia prostą obsługę urządzeń, pozwala zaoszczędzić  czas oraz zmniejsza do minimum ilość podejmowanych decyzji i skomplikowanych wyborów.