zamknij
...

Archiwum

Wtorek, 22. Wrzesień 2009, Velenje

Innowatorzy z Gorenje otrzymali najwyższe państwowe wyróżnienie

Innowatorzy z Gorenje otrzymali najwyższe państwowe wyróżnienie

Złoto dla nowej generacji urządzeń do gotowania Gorenje, Innowacji 2008 roku

W miniony czwartek Słoweńska Izba Gospodarcza przyznała wyróżnienia za najwybitniejsze innowacje wprowadzone w 2008 roku. 7 złotych, 11 srebrnych, 12 brązowych wyróżnień oraz 12 dyplomów to wynik krajowego finału, do którego w eliminacjach regionalnych zakwalifikowało się  185 innowacji zgłoszonych przez ponad 500 innowatorów. Wśród nagrodzonych znaleźli się innowatorzy z Gorenje, którzy za nową generację urządzeń do gotowania o szerokości 600 mm zostali uhonorowani najwyższym, złotym wyróżnieniem Słoweńskiej Izby Gospodarczej.

Realizacja projektu rozwoju nowej generacji urządzeń do gotowania pochłonęła z górą dwa lata, przy czym poddano również modernizacji całą linię technologiczną produkcji wprowadzając łącznie ponad 100 nowych narzędzi technologicznych.  Urządzenia do gotowania nowej generacji Gorenje wyposażone w nowe, zastrzeżone patentami oryginalne rozwiązania, pod względem technicznym i funkcjonalnym zaliczają się do najnowocześniejszych oraz najbardziej konkurencyjnych i energooszczędnych produktów na rynku. Patentem zastrzeżono również ich ekskluzywny design.

»Gorenje rozwinęło nową, jednolitą pod względem wzornictwa i zmodernizowaną technicznie generację urządzeń do gotowania, w której zastosowano rozwiązania technologiczne umożliwiające przede wszystkim dużą oszczędność energii. Specjalnie zaprojektowany kształt piekarnika naśladujący konstrukcję tradycyjnych pieców chlebowych oraz zmienne położenie infragrzałek dostosowane do nachylenia stropu piekarnika zapewniają podczas pieczenia bardziej równomierne rozprowadzenie temperatury. Dynamiczny system chłodzenia piekarnika i jego drzwiczek umożliwia kontrolę ubytku ciepła w piekarniku, a tym samym optymalne zużycie energii.« - takie m.in. stwierdzenia znalazły się w uzasadnieniu wydanym przez 8-osobową komisję konkursową pod przewodnictwem dr. Boruta Likara, która stanęła przed niełatwym zadaniem, jako że wszystkie zgłoszenia konkursowe były znakomite w swojej dziedzinie. "Wszystkie nowatorskie koncepcje oraz oryginalne rozwiązania konstrukcyjne i funkcyjne zastosowane w nowej generacji urządzeń do gotowania należą do unikatowych w branży, i wszystkie są owocem pracy zespołów ds. rozwoju i wzornictwa Gorenje, dlatego też zostały one zastrzeżone patentami. Rozwój nowej generacji urządzeń do gotowania był jednym z najbardziej obszernych projektów realizowanych w ostatnich latach – objął on około 70% całego programu tych urządzeń. Zgodnie z prowadzoną przez Gorenje polityką rozwoju i innowacyjności również w przyszłości będziemy motywować innowacyjność naszych ekspertów” - powiedział podczas wręczenia wyróżnień Boštjan Pečnik, Dyrektor Zarządzający ds. Rozwoju Gorenje i dodał, że należy się spodziewać, iż nowa generacja urządzeń do gotowania zastąpi te obecne na rynku w ciągu jednego roku. 

»Innowacyjne myślenie w tak dojrzałej gałęzi przemysłu, jaką jest biała technika, z pewnością stanowi wyzwanie dla inżynierów ds. rozwoju. Złote wyróżnienie Słoweńskiej Izby Gospodarczej za Najlepszą Innowację 2008 roku świadczy o tym, że Gorenje zmierza we właściwym kierunku i potrafi rozwijać innowacyjne produkty. Dzięki nowej konstrukcji wnętrza oraz innowacyjnej koncepcji elektronicznego sterowania sensorowego osiągnęliśmy doskonałe rezultaty pieczenia oraz zapewniliśmy pełen wachlarz urządzeń klasy ekonomicznej A, co jest znakomitym osiągnięciem biorąc pod uwagę fakt, iż produkujemy jeden z większych piekarników dostępnych na rynku« - powiedział przy okazji odbioru wyróżnienia Mitja Rudolf, Dyrektor ds. Rozwoju Urządzeń do Gotowania oraz szef Zespołu ds. Rozwoju Gorenje.

Wśród opatentowanych rozwiązań konstrukcyjnych zastosowanych w nowej generacji urządzeń do gotowania Gorenje największe zainteresowanie wzbudził innowacyjny elektroniczny moduł programujący DirecTOUCH, będący rewolucyjnym rozwiązaniem w zakresie programowania sensorowego, a także nachylenie sklepienia piekarnika, który naśladując swym kształtem konstrukcję tradycyjnego pieca chlebowego zapewnia jednocześnie wyjątkowe rezultaty pieczenia. Do tego jedynego w swoim rodzaju konstrukcyjnego rozwiązania piekarnika nawiązuje również opatentowane, oryginalne rozwiązanie konstrukcji górnej grzałki, która została zamocowana na dwóch poziomach dopasowując się do nachylenia sklepienia. Kolejny patent związany jest z temperaturowym oddziaływaniem piekarnika na otoczenie - opatentowany system chłodzenia piekarnika polega mianowicie na tym, że pomiędzy ścianami piekarnika a obudową szafki krąży chłodne powietrze zamiast ciepłego. Z chłodzeniem związane jest również zgłoszenie patentowe systemu chłodzenia drzwiczek. Ponadto opatentowano zastosowanie sterowanych dotykowo zegarów elektronicznych. Gorenje zastrzegło też nowy wizerunek urządzeń, które są dostępne w dwóch liniach wzorniczych - minimalistycznej Pure oraz dynamicznej - Allure.