zamknij
...

Historia Firmy

Gorenje – mała miejscowość na Słowenii i jeden z największych producentów sprzętu AGD w Europie.

Gorenje należy do ośmiu największych producentów dużego AGD w Europie. Około 95% produkcji jest eksportowane na cały Świat. Do Koncernu Gorenje należy obecnie ponad 40 różnych spółek. Cała produkcja odbywa się w Europie, co jest ewenementem w czasach globalizacji. Taka jest filozofia firmy, która zaczynała w niewielkim warsztacie w małej wiosce, który to warsztat dawał zatrudnienie okolicznym mieszkańcom. 65 lat temu zapewne nikt nie spodziewał się, że kilka dekad później nazwa wioski będzie znana na całym świecie…

Trochę historii Gorenje

Wszystko zaczęło się w 1950 roku

We wsi Gorenje znacjonalizowano w 1950 roku niewielką kuźnię. Zmieniono jej nazwę na Okręgowy Zakład Metalurgiczny Gorenje i zatrudniono 10 pracowników. Zakład produkował początkowo maszyny rolnicze. Działo się tak aż do 1953 roku, kiedy to kierownictwo objął Ivan Atelsek. Był to pierwszy wizjonerski dyrektor Gorenje, który miał ambicje przekształcić niewielki zakład w prawdziwe przedsiębiorstwo. Zreorganizował zakład, podniósł wydajność i wprowadził do produkcji nowy asortyment. Zaczęto produkować młyny ogrodowe, a w 1956 roku przedsiębiorstwo uzyskało nawet patent na młockarnię. Był to pierwszy z innowacyjnych wynalazków Gorenje. Od tamtej pory innowacyjność oraz wynalazczość jest dumą Gorenje oraz tym, co wyróżnią tę fabrykę spośród pozostałych. Dotychczas przedsiębiorstwo opatentowało ponad 150 wynalazków, otrzymało dziesiątki nagród i wyróżnień za innowacyjność na całym świecie.

Gorenje zaczyna produkować pierwsze kuchenki i przeprowadza się do Velenje.

Uruchomienie pieców i kuchenek na paliwo stałe „Tobi” było momentem przełomowym. W ciągu 5 lat liczba zatrudnionych osób wzrosła dziesięciokrotnie. Zaczęto wprowadzać zasady produkcji seryjnej. Pracownicy zaczęli identyfikować się z zakładem produkcyjnym. Wprowadzano do produkcji nowe maszyny i urządzenia. Zaczęły powstawać już linie produkcyjne, które znacznie ułatwiały pracę ludziom i zwiększały wydajność przedsiębiorstwa. 

Velenje to był szybko rozwijający się region górniczy. Oferował on pomieszczenia po starych szybach górniczych oraz wiele rąk do pracy. Dla szybko rozwijającego się przedsiębiorstwa była to szansa na duży skok rozwojowy. Zaczęto wówczas produkować kuchenki gazowe i elektryczne. Zakład zmienił także swą nazwę na Gorenje, Fabryka Sprzętu Gospodarstwa Domowego, Velenje. 

Ekspansja na rynki zagraniczne. Otwarcie Centrum Wzornictwa.

W ówczesnej Jugosławii Gorenje było już niekwestionowanym królem na rynku AGD. Nadszedł czas na to, żeby otworzyć się na inne kraje. W 1961 roku wyeksportowano pierwsze kuchenki do Niemiec. Sprzedaż zakończyła się sukcesem. Niemcy docenili wysoką jakość produktów, co otworzyło drogi eksportu także do innych krajów. Silna konkurencja na rynku AGD wymogła na Gorenje poszukiwania innych płaszczyzn konkurencji. Postawiono na nowatorski design. W 1963 roku zatrudniono pierwszego projektanta, a w 1970 roku powstało Centrum Wzornictwa (Design Center). Dzisiaj Gorenje Design Center funkcjonuje jako osobne przedsiębiorstwo. Produkty firmy Gorenje znane są na całym świecie z doskonałej formy i linii. Jako przykład można podać choćby najnowszą linię zaprojektowaną przez światowej sławy projektant Philippe Starcka (linia Gorenje by Starck).

Początek produkcji chłodziarek i pralek

W latach sześćdziesiątych coraz więcej czynności domowych m.in. pranie, zaczęły wykonywać urządzenia mechaniczne. Pierwszapralka automatyczna opuściła linię produkcyjną w 1964 roku. W 1970 roku Gorenje produkowało już 200 tysięcy pralek automatycznych rocznie. Cztery lata od rozpoczęcia produkcji pralek, czyli w 1968 roku, otwarto linię wytwarzającą chłodziarki. Już w następnym dziesięcioleciu średnia roczna produkcja chłodziarek wynosiła ponad 300 tysięcy sztuk!

Urządzenia stawały się coraz bardziej złożone a sprzedaż rosła zarówno w ówczesnej Jugosławii jak też na rynkach zagranicznych. W roku 1967 uruchomiona została nowoczesna sieć serwisowa. Był to trafny krok, który przemawiał dodatkowo za zakupem produktów Gorenje. Przez kolejne dziesięciolecia był to czynnik mocno wyróżniający fabrykę z Velenje od konkurencji. Do tej pory Gorenje bardzo dba o właściwą i łatwo dostępną sieć serwisową wszędzie tam, gdzie sprzedawane są produkty tej marki.

Program DOM

Wszystko dla domu – to było przewodnie hasło firmy Gorenje oraz strategiczny kierunek rozwoju. Początkowo produkowano drobny sprzęt AGD, później wprowadzono do produkcji również telewizory marki Korting oraz meble kuchenne. Większość produkowanego i sprzedawanego sprzętu była owocem własnych rozwiązań i udoskonaleń. 

Gorenje stało się jednym z największych przedsiębiorstw w byłej Jugosławii. Zaczęto przejmować i przyłączać wiele innych firm. W 1978 roku Gorenje zatrudniało ponad 20 tysięcy pracowników!

Ekspansja na rynki zagraniczne.

Pierwsze zagraniczne przedstawicielstwo Gorenje otworzyło w 1972 roku w Monachium w Niemczech. Był to sygnał, że firma jest bardzo zainteresowana sprzedażą poza dawną Jugosławią. W latach osiemdziesiątych wprowadzono do produkcji szereg nowych produktów, głównie do zabudowy. Były to piekarniki, płyty kuchenne, chłodziarki. Rok 1984 był rekordowy pod względem ilości wyprodukowanego sprzętu dużego AGD. Z linii produkcyjnych zeszło wówczas 1 milion 800 tysięcy urządzeń!

Rozpad dawnej Jugosławii zmusił Gorenje do jeszcze intensywniejszej pracy nad poszukiwaniem nowych rynków zbytu, głównie w odradzających się krajach Europy Wschodniej. Działania te okazały się dużym sukcesem, ponieważ udział eksportu wzrósł do 90%. Takim widocznym efektem przemian było przekształcenie Gorenje w 1997 roku spółkę akcyjną.

Design, innowacyjność, kreatywność.

Gorenje zawsze stawiało na innowacyjność oraz unikalny design swoich urządzeń. Do dzisiaj są to elementy wyróżniające tę markę spośród innych produkujących sprzęt AGD.

Na początku XXI wieku wprowadzono linię Pininfarina, we współpracy ze światowej sławy studiem projektowym. Była to pierwsza w branży propozycja jednolicie zaprojektowanej rodziny dużych urządzeń gospodarstwa domowego, a jej późniejszy sukces handlowy przerósł najśmielsze oczekiwania.
Po tym sukcesie projektanci Gorenje kontynuowali strategie łączenia projektów z nazwiskami najsłynniejszych zagranicznych designerów. Stworzone zostały linie wzornicze we współpracy ze światowej sławy designerami: 

• Ora-Ïto,
• dom Swarovskiego, 
• Karimem Rashidem, 

Historia marki Gorenje poprzez zmiany logotypu

Logo jest podstawowym elementem tożsamości oraz identyfikacji każdej firmy. Logo Gorenje używane jest od 1954. Projekt odgrywał kluczową rolę od samego początku i miał za zadanie jasno wiązać firmę z jej korzeniami oraz pochodzeniem. Później, oprócz nazwy marki pojawił się symbol płomienia, który nawiązywał wprost do pierwszego produktu Gorenje-pieca na opał. Płomień w logotypie Gorenje został wkrótce, bo już w 1958 roku, porzucony. Pozostał sam napis- już nieco bardziej wyrafinowany. Nowe logo zaprojektowano w firmie Gorenje, a impuls do zmian dał Ivan Altesek – wizjoner i ojciec firmy w kształcie jaki widzimy dzisiaj-międzynarodowej korporacji.

Wraz z rozpoczęciem produkcji pieców na paliwo stałe, zmieniono logotyp. Dodano symbol płomienia na początku.

W 1962 doszło do kolejnej zmiany logotypu. Była to zmiana zgodna z panującymi wówczas trendami w nowoczesnym projektowaniu graficznym.

Ostatnia taką kluczową zmianę przyniósł rok 1976, kiedy to wraz z logotypem zaplanowano cały, kompleksowy system  wizualizacji, który w niemalże niezmienionej formie obowiązuje do dzisiaj.